Svépomocí, levně... a s přáteli

Co je to superadobe?

Co je to Superadobe?

Superadobe (pytel s hlínou a ostnatým drátem) technologie je v podstatě velká a dlouhá cihla z nepálené hlíny (vepřovice). Jedná se o jednoduchý způsob, jak lze z hlíny vytvářet rychle a flexibilně křivky. Využívá materiál z války pro mírové cíle, integrující tradiční hliněnou architekturu do moderních, globálních a bezpečnostních požadavků. Krátké nebo dlouhé pytle jsou naplněny hlínou z místa a skládány ve vrstvách na sebe. Hlína je stlačována v rukávech (tubusech) s prvky ostnatého drátu umístěného mezi vrstvami tak, aby zajišťoval funkci spojovacího materiálu a výztuže (armatury). Stabilizátory jako je cement, vápno nebo asfaltové emulze mohou být přidány. Tato registrovaná značka a patentovaná technologie (US patent # 5934027, # 3195445) je nabízena zdarma potřebným ve světě a s licencí pro komerční použití.

Tento koncept byl původně předložen organizaci NASA architektem Naderem Khalilim pro budování stanoviště na Měsíci a Marsu. Vychází z let meditace, praktického výzkumu a vývoje a hledání jednoduchých odpovědí - jak stavět s hlínou. Superadobe přichází ze srdce někoho, kdo nechtěl být vázán na konkrétní druh konstrukce a hledal pouze jednu odpověď v lidských přístřešcích - jednoduchost.

Cal-Earth (organizace založená Naderem Khalilim) se domnívá, že celá rodina by měla být schopná stavět společně: muži a ženy, od babičky po nejmladší dítě. Takže lidé z Cal-Earth strávili mnoho let zkoumáním praktických metod o tom, jak tento proces zjednodušit a usnadnit. Nemělo by docházet k zvedání těžkých břemen nebo bolesti zad, není potřeba žádné drahé vybavení, mělo by jít o flexibilní a rychlou výstavbu. Pytle jsou plněny přímo na rostoucí zdi pomocí malé nádoby, např. kyblíčku. Stavět může jednotlivec i skupina.

Stavební princip nadčasové formy oblouků, kopulí, klenby a apsid je vytvořen strukturou z materiálů: hlína, pytel a ostnatý drát s použitím inženýrství jednoduchého a dvojitého zakřivení struktur stlačením kostry, aby bylo dosaženo maximální pevnosti, estetiky. To vše lze dosáhnout svépomocí. Systém technologie Superadobe spojuje starověkou hliněnou architekturu z Blízkého východu, která používá sluncem vysušené cihly z hlíny, a jeho kočovnou kulturou tkanin a tahových prvků, a to nejen skrze design a vzor, ale i skrze samotné použití materiálů. Konstrukční řešení využívá moderní inženýrské pojetí, jako je base-isolation (izolace struktury od povrchu tak, aby zvládla seismické posuny) a post-tensioning (vytváření napětí). Inovace z ostnatého drátu, přidává prvek napětí na tradiční hliněnou konstrukci a vytváří odolnost proti zemětřesení i navzdory nízkému řeznému odporu hlíny. Aerodynamické tvary odolají i hurikánům. Inovace pytlů s hlínou umožňuje odolnost proti povodním a snadnou stavbu, zatímco hlína sama má izolační a protipožární vlastnosti.

Superadobe může být stočený do klenby a kopule, stejným způsobem jako hrnčíř vytáčí svá díla, výstuže ostnatým drátem dovolují stavět struktury, které splňují Kalifornské normy odolnosti proti zemětřesení. Tyto struktury mohou setrvat jednu sezónu před návratem na zem, nebo mohou být stabilizovány, izolovány od vody, a dokončeny jako domy k trvalému bydlení. Tento systém může být použit pro strukturální klenby, dómy a oblouky nebo konvenční přímé tvary. Stejným způsobem lze stavět sila, kliniky, školy, krajinné prvky nebo infrastruktury jako jsou přehrady, nádrže, silnice či mosty. Systém superadobe lze použít i pro stabilizaci břehů a vodních toků.

No Comments Yet

Napsat komentář