Svépomocí, levně... a s přáteli

Dům postavený stylem Superadobe, kterému říkáme Rotunda.

Tato naše stavba, která stojí v Jindřichovicích pod Smrkem je první stavba u nás i ve střední Evropě a snad nejseverněji na světě.

Rotundu jsme stavěli měsíc s měsíčními přípravami před samotnou stavbou. Nikdo nevěděl, jestli v našich podmínkách stavba bude fungovat, ale všichni jsme na to byli zvědaví a všichni jsme stavěli nadšeně.

Naše stavba vznikla pro ten nejjednodušší způsob života bez zavádění sítí, jen jako jedna místnost a jako testovací dům. Nicméně, do tohoto typu stavby lze zavést veškerý komfort.

Zevnitř i z venku jsme dům omítli hliněnou omítkou opět z hlíny nakopané na místě. Předtím jsme se rozhodli pytel odstranit jednoduchou metodou opálení a stržení. A tak vznikla výhodná fáze nanášení jemné omítky v tenké vrstvě. Naše rotunda vznikla především z přírodních materiálů snadno dostupných, levných a lehce proveditelným způsobem.

Protože je stavba hodně vysoká, přirozeně vzniklo patro, v tomto případě jakési polopatro na spaní.

První dva roky rotundu před deštěm chránila na míru ušitá plachta, ale kvůli větru jsme se rozhodli pro pevnou střechu. Opět jsme nevolali žádnou firmu a s kutilskou dovedností jsme vytvořili jednoduché bednění, na které jsme přitloukli kanadský šindel.

K dobrému klimatu napomáhá tzv. Trombeho stěna, tedy jižní skleník, který komínovým efektem ve slunečních dnech nahání teplý vzduch do domu.

Dnes v roce 2014 má rotunda za sebou už pátou zimu a s kamny na dřevo funguje velmi dobře. Tento styl stavění se osvědčil i do našich klimatických podmínek, kde je dost sněhu i deště.

Shrneme-li to, tak kruhové zdi tvoří pytle naplněné hliněnou směsí, které jsou upěchované ručním bucharem. První tři vrstvy pytlů leží pod úrovní terénu, který je obsypaný štěrkem. Jako malta a výztuž slouží ostnatý drát, který se volně klade mezi pytle. S rostoucí výškou se do pytlů přidává více a více slámy pro odlehčení. Poloměr klenby je průměrem obvodové zdi.

Náš rozpočet:

Jíl, písek, voda je z místa bez nákladů.

Cement

Cena: 20 000 Kč

Nekonečný vstřebatelný bramborový pytel, ostnatý drát

Cena: 20 000 Kč

Dřevěné trámky, střecha ze stanoviny, polopatro, skleník, okna a dveře na míru

Cena: 200 000 Kč

Komín postavený firmou

Cena: 40 000 Kč

Pevná střecha

Cena: 60 000 Kč

Podle účelu stavby si určíte náklady na podlahu, vytápění a na zavedení sítí.

Technické údaje:

Experimentální stavba na ohlášení.

Naše hliněná směs:

písek z pozemku 80 %

jíl 10 %

cement 10 %

sláma

voda

Rotunda má průměr 6 metrů a je zhruba stejně tak vysoká.

Samotná stěna je široká 50 cm, se stoupáním šířka mírně klesá kvůli zaklánění do klenby.

Máte-li zájem poznat rotundu zblízka, protože vás zajímá přírodní, snadné a levné bydlení, máte-li zájem popovídat si o přírodním životě v tomto stavení a o stavění samotném, napište mi na e-mail nerenata@centrum.cz a domluvíme se na setkání.

Renata (obyvatelka rotundy)

No Comments Yet

Napsat komentář